Aloes na oparzenia słoneczne – czy rzeczywiście pomaga?

Aloes na oparzenia słoneczne – czy rzeczywiście pomaga?

Aloes to roślina tropikalna i od lat pomaga w walce z chorobami skóry. Skutecznie przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Lato to czas kiedy oparzenia słoneczne zdarzają się najczęściej i z pewnością przynajmniej raz je doświadczyłeś w życiu. Popularnym domowym sposobem jest maślanka lub kefir, które łagodzą pieczenie i swędzenie zaczerwienionych miejsc. Jeśli jeszcze nie spróbowałeś pomóc sobie okładem z aloesu to zdecydowanie powinieneś. Aloes przynosi ogromną ulgę i uśmierza dyskomfort zaczerwienionych miejsc. Czy aloes rzeczywiście pomaga?

Co mówią badania naukowe na temat wpływu aloesu na uszkodzenia skóry?

Istnieje sporo badań, które pokazują, że miąższ z liści aloesu może pomóc w leczeniu oparzeń pierwszego i drugiego stopnia w tym również oparzeń słonecznych.

W publikacji naukowej z 2007 roku zawarto przegląd badań wpływu aloesu na oparzenia od 1918 roku. Wiele badań potwierdzało fakt, że leczenie oparzeń aloesem skraca czas trwania gojenia się skóry nawet do 8 dni.

W badaniach z 2018 roku udowodniono natomiast, że jednym z czynników, które wpływają na korzystne działanie aloesu jest aloina, czyli glikozyd antrachinonu. Aloina, która występuje głównie w niektórych gatunkach aloesu wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz zwalcza uszkodzenia tkanki.

Jak używać aloes na oparzenia słoneczne?

Jeśli masz zaczerwienioną i piekącą skórę od nadmiernego wyeksponowania skóry na promienie słoneczne, możesz posmarować nią żelem aloesowym, najlepiej schłodzonym lub wewnętrzną stroną liścia.

Możesz też zamrozić miąższ z aloesu z odrobiną wody i nie tylko wykorzystać je na oparzenia słoneczne czy inne pierwszego i drugiego stopnia, ale również do masażu twarzy, rozstępów, cellulitu albo dodać do drinka lub koktajlu.

Zamroź miąższ z liścia aloesu lub soku z aloesu w foremce do kostek lodu.

Pamiętaj, że przy oparzeniach trzeciego i czwartego stopnia zgłoś się jak najszybciej do lekarza i nie podejmuj leczenia oparzeń na własną rękę.

Stosuj aloes na kilka sposobów

Świeży miąższ z rośliny aloesu

Świetnym sposobem jest hodowanie własnego aloesu, który jest prosty w pielęgnacji, a co najważniejsze możesz mieć dostęp do niej przez cały rok. Liść aloesu rośliny minimum trzy letniej odetnij, a miąższem z jego środka posmaruj zaczerwienione oparzenie.

Kup Aloe Vera w doniczce

Gotowy żel aloesowy.

Jeśli nie masz dostępu do świeżej rośliny aloesu, zawsze możesz skorzystać z gotowego żelu od producentów. Ważne aby żel miał jak najwięcej procent czystego żelu z aloesu.

Kup żel aloesowy.

Gotowy sok aloesowy.

Sok z aloesu może się nadać nie tylko na skórę np. w postaci zamrożonych kostek jak wspominaliśmy powyżej, ale również do spożywania wewnętrznie. Aloes zawiera wiele substancji odżywczych, które z pewnością pomogą w regeneracji całego organizmu.

Kup sok z aloesu.

Czy istnieją skutki uboczne stosowania aloesu na skórę?

Ze względu na to, że aloes jest rośliną, jak każda inna może uczulać, więc istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej na aloes lub jakiekolwiek inne składniki używane w balsamach lub żelach z aloesu. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na aloes, jeśli jesteś również uczulony na czosnek, czy cebulę.

Zanim pokryjesz większą powierzchnię aloesem, wykonaj test na małym obszarze skóry i odczekaj godzinę lub dwie, aby sprawdzić, czy masz reakcję alergiczną. Jeśli zobaczysz zmiany na skórze jak pokrzywka, wysypka, może to oznaczać reakcję alergiczną na aloes.

Podsumowanie

  • Aloes świetnie się sprawdzi na oparzenia słoneczne. Będzie to to świetny sposób na przyspieszenie gojenia i uzyskanie wytchnienia od bólu i zmniejszenie obrzęku.
  • Nie ma ostatecznych dowodów z badań klinicznych, aby udowodnić, że aloes pomaga leczyć oparzenia słoneczne, ale badania pokazują, że związki zawarte w aloesie między innymi aloina, mają działanie przeciwzapalne po nałożeniu na uszkodzoną skórę.
  • Nie bagatelizuj objawów takich jak zawroty głowy i gorączka lub jeśli pojawią się na Twoim ciele pęcherze. Warto wtedy udać się do lekarza;
  • Po zadbaniu o skórę wewnętrznie, zadbaj też o nią wewnętrznie wystarczająco się nawadniając, pijąc odpowiednią ilość wody.
  • Zapobieganie nadmiernemu wystawianiu się na promieniowanie słoneczne, które niszczy naszą skórę, przyspieszając procesy starzenia jest bardzo ważne. Warto się zabezpieczać przed szkodliwymi promieniami słońca. Przed wyjściem na zewnątrz zabierz ze sobą czapkę, okulary przeciwsłoneczne i posmaruj skórę dobrym kremem z filtrem.

    Kup krem przeciwsłoneczny.

Dodaj komentarz